Türkiye’de ilk kez lityum üretimi gerçekleştirilecek

   Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi Kırka Mahallesi’nde kurulu Eti Maden Lityum Üretim Tesisi Cumhurbaşkanı    Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü‘nden yaptığı canlı bağlantı ile açıldı. Dev tesis ile Türkiye‘nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) başta olmak üzere tüm elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, elektrikli araçların bataryalarında ve elektrikle çalışan aletlerin pillerinde kullanılan lityum, Türkiye’de ilk defa yerli olarak bordan üretilecek.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan törende şu açıklamaları yaptı:

   “Türkiye olarak bir taraftan koronavirüsle mücadele ederken, yatırım ve üretimi ihmal etmiyoruz.  Salgının ülkemizi esir almasına izin vermeyeceğiz. Ekranları başında bizi izleyen milletim için bu tesislerin ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Biz her gün yeni bir tesisi yeni bir eseri ülkemize kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz.

“ÜLKEMİZİN DIŞA BAĞIMLILIĞINI AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ”

Enerji alanında müjdelerle dolu bir yıl yaşadık. Hep söylediğimiz gibi bu tür işlerde ‘Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır.’ Hamdolsun ilk neticeye ulaştık. Karadeniz’deki Tuna 1 Kuyusu’nda keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük keşif gerçek potansiyeli ortaya koymuştur. İnşallah bu keşiflerle ülkemizin dışa bağlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Daha uygun fiyatlarla doğal gaz sunmanın yanında cari açıkta da önemli avantaj elde edeceğiz. Bizden önce yıllarca ihmal edilmiş stratejik alanda Türkiye’nin gerçek potansiyelini gün yüzüne çıkarmak için yoğun çaba içerisindeyiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.