Somali’de Türk askeri üssüne saldırı Düzenlendi

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan TURKSOM Askeri Eğitim Üssü’nde sıcak saatler yaşanıyor. Üsse saldırı girişimi olduğu yönünde haberler gelirken, İHA ve DHA bölgeden farklı bilgiler paylaştı.

DHA’nın iddiasına göre, üssün önünde bombalı saldırı gerçekleştirmek isteyen kişi güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği sırada patlama meydana geldi. Somali İletişim Bakanlığı Sözcüsü İsmail Muhtar Omar, patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiğini, ölenlerden birinin seçmelere gelen öğrenci, diğerinin ise orada bulunan bir sivil olduğunu belirtti.

İHA: ÖĞRENCİLERİN ARASINA KARIŞTI

İHA’nın haberinde ise, saldırganın yeni dönemde alınacak askeri öğrencilerin arasına karıştığı ve bu sırada bombayı patlattığı öne sürüldü. Patlamadan sonra sağlık ekipleri sevk edilirken, bölge trafiğe kapatıldı.

Terör örgütü Eş-Şebab tarafından geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilen saldırıda 2’si Türk 140 Somali vatandaşı hayatını kaybetmiş, 83 kişi de yaralanmıştı.

MSB: PERSONELİMİZ ZARAR GÖRMEDİ

Milli Savunma Bakanlığı tarafından saldırıya ilişkin yapılan ilk açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Somali’de bulunan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı Anadolu Kışlası’na 200 metre mesafede gerçekleşen bombalı intihar saldırısında Somali vatandaşı 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralanmış, kalleş saldırıda personelimiz ve Anadolu Kışlası zarar görmemiştir.”

Haber Merkezi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.