Osmaniye Kırmızısı adlı mermer OTSO önünde sergileniyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından yapımına başlanan Anıtkabir’de bulunan mozole, Osmaniye’nin Çağşak köyünde bulunan kırmızı mermer’den yapılmıştı. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası önüne Osmaniye Kırmızısı olarak bilinen mermerden bir örnek konuldu. Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, OTSO’yu ziyaret ederek mermer hakkında bilgi aldı.

OTSO Başkanı Devrim Murat Aksoy tarafından verilen bilgilerde, Anıtkabir yapıldıktan sonra mozoleye konulmak üzere Osmaniye’nin Çağşak Köyünden Osmaniye Kırmızısı adı verilen mermerin gönderildiğini ifade ederek,  “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1925 günü Osmaniye’yi ziyareti anısına yaptığımız bu çalışmayı hem Atatürk’ümüzü anmak hem de ilimizin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdik.” dedi.

Osmaniye Kültür Tarih Sanat Derneği Başkanı İsmet İpek, tüm valiliklerden mozole için numune istendiğini ve Çağşak köyünde bulunan kırmızı mermerin çok beğenildiğini dile getirerek; “Anıtkabir yapıldıktan sonra lahit taşı olarak konulacak taş gerekiyordu. Bayındırlık Bakanlığı tarafından tüm Valiliklere yazı gönderildi ve Valilikler numuneler gönderdiler. Osmaniye Kaymakamlığı’nın gönderdiği numune beğenildi ve Çağşak Köyü yakınındaki Kınalıçınar mermer ocağındaki bu taş Anıtkabir’e 50 ton civarında işlenmemiş mermer halinde götürüldü. Bu taşın seçilmesinin sebebi üzerindeki rengin önemi. Kırmızının çeşitleri vardır ama bu mermerin kırmızısı farklıdır. Bu renge Osmaniye Kırmızısı denilmiştir ve bu şehrimiz için bir onurdur. “ ifadelerini kullandı.

Yaptığı incelemenin ardından açıklama yapan Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine konulan mermerin bir örneği bugün Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odamızın önünde sergileniyor. Osmaniye Kırmızısı isimli mermerin ilimizden gönderilmiş olması şehrimiz adına bir gurur vesilesidir. OTSO Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.