Osmaniyede Sürücülere, egzoz gazı ölçüm uyarısı yapıldı

Osmaniye Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İrfan Remzi Yılmaz, taşıt sahiplerinin egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmalarını, ölçüm raporunu yanlarında bulundurmaları istedi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Çevre Kanunu’na göre, Motorlu taşıtların egzoz emisyon ölçümünün yapılmasının zorunlu olduğun belirtti.

Motorlu taşıtların, özellikle şehir merkezlerinde, ciddi hava kirliliğine neden olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
“Taşıt sahibinin, ölçüm raporunu taşıtında bulundurmak ve istenildiğinde denetim yetkilisine ibraz etmek zorunda olduğunu ve taşıtının egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmış olduğu tarihi ve geçerlilik süresini ise e-devlet üzerinden takip edebilecektir. Taşıt sahipliğinin değişmesi durumunda egzoz gazı emisyon ölçümünün geçerlilik süresi değişmez. Ancak taşıtın plakasının değiştirildiği durumda taşıtın eski ve yeni plakasına ait motorlu araç trafik belgelerinin ve noter satış belgesinin fotokopisi ile birlikte çevre ve şehircilik il müdürlüğüne müracaat edilir. Bu belgelerin ibraz edilememesi veya taşıt sahibinin talebi halinde ölçüm yenilenecektir. Egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmamış olsa bile kaza, değişiklik, tadilat ve benzeri nedenlerle taşıt muayenesinin yenilenmesinin zorunlu olduğu durumlarda egzoz gazı emisyon ölçümleri de yenilenecektir.”

Yılmaz, taşıtların egzoz gazı emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının denetiminin, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden sorgulanarak veya denetimlerde egzoz gazı emisyon ölçüm raporunun ibrazı ile gerçekleştirileceğini aktardı.

Denetimlerinil ve ilçe merkezlerinde trafik zabıtasının denetim noktalarında trafik zabıtası ve il müdürlüğü personeli ile müşterek, İl ve ilçe merkezleri dışında jandarma sorumluluk bölgelerinde jandarmanın trafik denetimi ile görevli personeli tarafından yapıldığını hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği ve İlimizdeki egzoz gazı emisyon ölçüm yetki belgesine sahip firmaların listesi ve adresleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz internet sitesinde yer almaktadır. Çevre Kanunu Uyarınca, Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 2 bin 67 lira, Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine 4 bin 136 lira, Egzoz gazı emisyon kontrol sistemi çalışmayan veya devre dışı bırakılan araçlar için 2 bin 67 lira , Belirlenen usul ve esaslara aykırı ölçüm yapan istasyonlara 8 bin 272 lira ve Yetki belgesi olmadan ölçüm yapan, sahte belge düzenleyenlere 16 bin 547 lira idarei para cezası uygulanır. Çevre Kanunu’nun ilgili maddesi, idari yaptırım kararının süre verilmeksizin uygulanmasını gerektirdiğinden taşıt sahiplerinin mağdur olmamaları için egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmaları ve kendilerine verilecek ölçüm raporunu yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.”

                                                     Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Leave A Reply

Your email address will not be published.