Başkan Erdoğan’nın yeni korona virüs talimatı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Covid19’u meslek hastalığı saymayan genelgesine, sağlık sendikaları itiraz ederek konuyu Danıştay’a taşıdı. Danıştay 10. Dairesi, iptal talebini redderek, meslek hastalığı sayılmamasına ilişkin genelgenin hukuka uygun olduğuna hükmetti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, sağlıkçılar ve kamuoyundan gelen yoğun talep üzerine devreye girerek, düzenleme talimatı verdi.

Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz pazartesi günü yapılan kabine toplantısında Başkan Erdoğan, sağlık çalışanlarının Covid-19 geçirmeleri halinde “meslek hastalığı”, “vazife malulü” sayılma taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Bu talimat üzerine Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışma başlattı. Bakanlıklar, hazırladıkları raporu bir sonraki kabine toplantısında Başkan Erdoğan’a sunacak.

Söz konusu düzenlemenin yeni yılda hayata geçirilmesi planlanıyor. Öte yandan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade ederek şunları ifade etti: “Bizim kadrolu sağlık çalışanlarına yönelik böyle bir düzenlememiz zaten var. Bu düzenleme sözleşmeli personeli de kapsayacak. Yeni düzenlemeyle, sözleşmeli sağlık personelleri için de meslek hastalığı olması planlanıyor.”

Covid19  hastalarına bakmak için sosyal medyada refakatçi borsası oluşsa da hastaların en büyük destekçisi sağlık çalışanları oldu. Ankara Şehir Hastanesi yoğun bakımda görev yapan hemşireler “Onların ellerinden tutup destek oluyoruz” dedi.

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen “4. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı”na, video mesaj gönderdi. “Tabiat tam bir eczanedir” diyen Erdoğan, “Bu anlamda tabiatın şifa kaynaklarını keşfe çıkmalıyız” diyerek şunları kaydetti: “Tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ülkemiz büyük bir potansiyele sahip. Gerek ekonomik getirisi, gerekse küresel olarak artan talebi mutlaka göz önüne almalıyız. Ve bu fırsatı ülkemiz lehine kullanmalıyız.”

“Uygun teknolojileri geliştirerek, doğaya zarar vermeden sürdürülebilir üretimin yollarını açmalıyız. Bununla beraber kadın girişimciliğinin desteklenmesi çok önemli.”

Sağlık Bakanlığı, sosyal medya ve internet alışveriş siteleri üzerinden satışı yapılan Covid-19 test kitlerinin satış, reklam ve tanıtım faaliyetlerine erişim engeli getirilmesini sağladı. Bu süreçte test kitlerinin faaliyetleriyle ilgili bakanlığa 90 bildirim yapıldı. Bu bildirimlerden 39’unun sosyal medyadan, 28’inin internet sitelerinden, 20’sinin alışveriş siteleri, 3’ünün ise doğrudan telefon ve WhatsApp yoluyla satıldığı tespit edildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.