Osmaniye Emniyet,i soba zehirlenmelerine dikkat çekti

Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş’ un talimatıyla, kış aylarında artan soba zehirlenmelerine karşı soba kullanımının yoğun olduğu mahallelerde bilgilendirme çalışması başlattı.
Vatandaşları evlerinde ziyaret ederek broşür dağıtan Toplum Destekli Polis Ekipleri uygulama çalışmalarında, ‘Sobalarımızı nasıl yakmalıyız? Soba zehirlenme belirtileri nelerdir? Karbonmonoksit vücudu nasıl etkiler? Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak için neler yapmalıyız?’ gibi hayati önem taşıyan konuları vatandaşlara aktardı.
“Doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba felaket olur” sloganıyla başlatılan çalışmaların doğru soba yakımını sağlamak, aksi halde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek olduğunu belirten Toplum Destekli Polis ekipleri vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını istedi.
Vatandaşları ziyaretlerinde ısınma maddelerinin yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit gazının renksiz, kokusuz olması nedeniyle “sessiz katil” olarak adlandırıldığını dile getiren ekipler, zehirlenmelerin belirtilerinin baş ağrısı, bulantı, nefes darlığı, yığılma, baş dönmesi ve bilinç kaybı olduğunu söyledi. Görevliler soba zehirlenmelerinden korunmak için soba zehirlenmesinden korunmak için eskimiş baca borularının değiştirilmesi, baca ve boruların temizliğinin düzenli yapılması, yatmadan önce kömür atılmaması, lodoslu havalarda bacalar uygun değilse sobanın yakılmaması, rüzgar yönüne göre yön değiştiren baca kapaklarının kullanılması gibi tavsiyelerde bulundu.
İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş ve Toplum Destekli Polis ekiplerine yaptıkları çalışma için teşekkür eden Dumlupınar Mahalle Muhtarı Ahmet Çevik, “Ben buradan mahalle halkıma sesleniyorum; bu uyarıları hafife almayalım.Lütfen uyarıları dikkate alalım ve bacalarımızı, borularımızı düzenli temizleyelim. Allah korusun ‘Sessiz ölüm’ olarak adlandırdığımız karbonmonoksit gazı yüzünden insanlar hayatını kaybediyor. Ekipler konu ile ilgili olarak bilgilendirmeler yaptı. Ben de bugün bilmediğim birkaç husus hakkında yeni bilgiler öğrendim.”  dedi.

                                                                              İl Emniyet Müdürlüğü

Leave A Reply

Your email address will not be published.