Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Kanser Erken Teşhis Konulursa Önlenebilir Hastalık

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) kanser hastalığında erken teşhis için önemli hizmet verdiğini belirtti.

Öznavruz, yaptığı açıklamada, kanserin önlenmesinde alkolden ve tütün mamullerinden uzak durmak, sağlıklı beslenmek, ideal vücut ağırlığını korumak ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmanın önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye’de 198 adet Kanser Erken Teşhis ve Tanı merkezinin olduğunu ifade eden Öznavruz, “Ülkemizde Yürütülen “Kanserde Erken Teşhis” Programları: Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca önerilen her üç kanser için yani meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için tarama programları yürütülmektedir. Bu nedenle ülkemiz genelinde 198 adet Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezimiz (KETEM) mevcuttur.
Meme kanseri taramaları, 40 yaşından itibaren kadın nüfusa; gelişmiş teknolojiye sahip mamografi cihazları ile yapılmaktadır. KETEM’lerde çekilen mamografi görüntüleri Ankara’da Hacettepe Teknokentinde en az iki radyoloji uzmanı tarafından raporlanmaktadır.
Kalın bağırsak kanseri taramaları, dışkıda gizli kan saptanıp henüz kanserleşmemiş tümörler tespit edilerek kanser gelişmesi önlenebilir ya da erken teşhis ile ölümler azaltabilmektedir. Ülkemizde de KETEM’lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50 yaşından itibaren kadın & erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde yapılmaktadır. Rahim ağzı kanserleri taramaları ülkemizde HPV-DNA testi ile taranmakta olup, bu hizmet KETEM ve aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak verilmekte ve 30-65 yaş arası kadınlarımız 5 yılda bir yaptırabildikleri bu testlerle taranmaktadırlar.” açıklamasını yaptı.

Osmaniye il sağlık müdürlüğü

Leave A Reply

Your email address will not be published.