Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi başlattı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut,yaptığı açıklamada, projenin amacının şehirde küçükbaş hayvan varlığının artması, ekonomik olmayan, düşük hayvan varlığına sahip işletmelerin hayvan sayısının 100 başa çıkartılması, tarım kesiminde halen faaliyet gösteren üreticilerin faaliyet gelirlerinin artırılması, yöresel ırkların geliştirilmesi olduğunu kaydeti.

Osmaniye İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü, Osmaniye Valiliği ve T.C Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre, yetiştiricilere T.C Ziraat Bankası tarafından 100.000 TL’ye ve 7 yıl vadeye kadar faizsiz kredi kullandırılacağını belirten Bulut, başvuruların 03.02.2021-19.03.2021 tarihleri arasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacağını söyledi.
Başvuruların İl ve İlçe merkezlerinde ki Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılmasıgerektiğini belirten İl Müdürü Bulut, başvuruda istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını istedi.
Bulut istenen belgelerin;  Varsa Tarım ve Hayvancılıkla ilgili mesleki eğitim veren ortaöğretim ve yükseköğretim Kurumlarından mezun olduğuna dair diploma sureti, Varsa hayvan yetiştiriciliği konularında almış olduğu kurs bitirme belgesi, Varsa Şehit yakını (anne-baba-eş-kardeş-çocuk) ve gazi ise; onaylı belge, Proje kapsamındaki faaliyetlerle ilgili olarak kiralanan, barınak/mera/otlak/yem bitkisi üretim alanları ile ilgili olarak yapılan, en az yedi yıllık kredi vadesi ile uyumlu kira sözleşmesi. Sabıka Kaydı (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir. Çiftçi Kayıt Belgesi (En az 15 dönüm yem bitkisi ekilmiş yâda ekilebilir arazi başvurusu olmalıdır.)  Kapasite Raporu (Yetiştiricinin HBS’nde kayıtlı mevcut hayvan sayısı, yeni talep ettiği hayvan sayısı ve doğumlar sonrası oluşacak hayvan mevcudu ile uyumlu kapasitede olmalıdır.)  İkametgâh Belgesi Engelli/ Şehit yakını/ Gazi Belgesi (varsa) İşletme Tescil Belgesi ve İşletme Hayvan Listesi olarak açıkladı.
Osmaniye tarım ve orman müdürlüğü

Leave A Reply

Your email address will not be published.