Sağlık- Sen Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet, Ocak ayında sağlık çalışanlarına şiddetin devam ettiğini söyledi.

Sağlık- Sen Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet, Ocak ayında sağlık çalışanlarına şiddetin devam ettiğini söyledi.

Şiddetin Sağlıkçılar için en önemli ve yaygın sorun olduğunu ifade eden Çenet, her vatandaşı duyarlı olmaya çağırdı.

Sağlık çalışanlarına yönelik tedbirin, sağlık birimlerinde güvenliği arttırmakla olmayacağının altını çizen Çenet; “Meselenin temelinde “insan” olduğu için de sağlıkta şiddet sorununu sıfırlamak mümkün değildir ancak istisnai hale getirmek elbette mümkündür.
2021 yılının Birleşmiş Milletler tarafından “Sağlık çalışanları yılı” olduğunu belirten Çenet, buna rağmen sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin devam ettiğini söyledi.  Çenet; “Ocak ayı boyunca, sağlık birimlerinde kamuoyuna yansıyan 13 şiddet olayı yaşandı.  Bu olaylara sebebiyet veren 45 saldırgan, pandemiyle korakor mücadele eden 19 sağlık çalışanını mağdur etti. 13 şiddet olayının 10’u hasta ve hasta yakınları, 1’i yönetici, 2’si de kendini bilmez kimseler tarafından gerçekleştirildi. 13 olayın 10’u hem sözlü hem fiili, 2’si sözlü, 1’i ise taciz şeklinde yaşanmıştır. Bu veriler; şiddetin kaynağının da şeklinin de yeni yılın ilk ayında değişmediğini göstermektedir.”

Saldırganların mağrur olmalarının önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Çenet şunları kaydetti: “2020 sağlık çalışanları için zor bir yıl oldu. Pandemi süreciyle sağlık çalışanlarımız yıprandı, tükendi ve yoruldu. Bunların yanında bir de şiddet olayları ile karşı karşıya kaldılar. Canımızı yakan ve kronik bir sorun haline gelen şiddet için herkes elini taşın altına koymalı. Madem sağlık çalışanlarının fedakârlığı dilden dile dolaşıyor, madem 2021 sağlık çalışanlarının yılı o halde, şiddet olaylarının önüne geçmek için yeni bir eylem planı oluşturulmalı. Tüm taraflar bir araya gelerek acilen eylem planını hayata geçirmeliyiz. Şiddet, görevlerini fedakarlıkla yürüten sağlık çalışanlarının kaderi olamaz, olmamalıdır. Bu konuda herkesin her kurumun samimi olması gerekir. Ne var ki bu samimiyeti göremiyoruz. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kapıların siper edildiği şiddet olayı hala hafızalarda. Saldırganlar, konutlarını terk etmeme şartıyla salıverildiler. Sağlıkta şiddetle bu şekilde mücadele edilmez. Saldırganların kendilerini mağrur görmelerine neden olan tasarruflar sadece sağlık çalışanlarını mağdur etmez, gün gelir herkese zarar verir.” İfadelerini kullandı .
Sağlık- Sen Osmaniye İl Başkanlığı

Leave A Reply

Your email address will not be published.