yarım kiloluk tümör ile yaşayan sokak köpeği, yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde, yarım kiloluk tümör ile yaşayan sokak köpeği, yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Hayvansever tarafından Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Osmaniye Tedavi Merkezi’ne getirildi.

HAYTAP İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala, 5 yaşlarında olduğu tahmin edilen dişi sokak köpeğinin, birçok sokak hayvanının tedavi ve sahiplendirme çalışmalarını üstlenen Osmaniye Patileri tarafından kendilerine getirildiğini söyledi.

Laçinbala, “Sık karşılaştığımız bir durum olmadığı için ve köpeği kaybetmemek için mesleki konsültasyon yaptık. Bu konuda bizlere teknik detay veren Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özgür Aksoy Bey’e fotoğraf ve videolar göndermek suretiyle bilgi aldım. Hocamızdan karşılaşacağımız durumlar konusunda bilgiler alarak çok temkinli bir şekilde başladığımız operasyonu başarıyla tamamladık” dedi.
Operasyonun yaklaşık 1 saat sürdüğünü kaydeden Laçinbala, “Her ne kadar elektro koter marifetiyle işlem yapsak da tümöral yapıdan dolayı şiddetli kanama oldu. Bu konuda daha önceden uyarıldığımız için önlemlerimizi almıştık. Ağrı kesici, antibiyotik ve mineral takviyesi yaptık. Emilebilir ip dikişleri desteklemek amacıyla medikal zımba da uygulayarak deri bütünlüğünü sağladığımız köpeğimizin eski sağlığına kısa sürede kavuşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

HAYTAP İl Temsilciliği

Leave A Reply

Your email address will not be published.