Osmaniye’de bir köy ve bir apartmanda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina başlatıldı.

Osmaniye’de bir köy ve bir apartmanda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina başlatıldı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, merkeze bağlı Selimiye köyü ile Esenevler Mahallesi 15551 sokakta bulunan bir apartmanda pozitif ve temaslı kişiler olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunca söz konusu köy ve apartmanda karantina uygulaması başlatılmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada; “Kovid-19 salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır. Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından birçok tedbir kararı alınmış ve uygulanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Toplantıda karantina altına alınan köy ve mahallelerle ilgili olarak; “Bu çerçevede aşağıda belirtilen ek tedbirlerin alınması gerektiği hususu değerlendirilmiştir.  İlimiz Merkez İlçe Selimiye Köyünde 18.03.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 13 pozitif vaka tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Selimiye Köyünde ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 22.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar  Sağlık Personellerinin haricinde Merkez İlçe Selimiye Köyünün karantinaya alınmasına, İlimiz Merkez İlçe Esenevler Mahallesi 15551 Sokakta bulunan 4 Bloktan oluşan Süleyman Çalık Sitesinde 12.03.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 9 pozitif vaka tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Süleyman Çalık Sitesinde ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 22.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar Sağlık Personellerinin haricinde Esenevler Mahallesi 15551 Sokakta bulunan Süleyman Çalık Sitesinin karantinaya alınmasına, Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Kabahatler Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Merve Nur Çetinkaya

Leave A Reply

Your email address will not be published.