Osmaniyede Güzel Sanatlar Lisesinden meslek liselere sanatsal dokunuş

Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi resim ve müzik bölümü öğretmen ve öğrencilerinin gönüllü rehberliğinde “1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor” projesi başladı.

Projeye kent merkezi ve ilçelerdeki 11 meslek lisesinde eğitim gören (Rahime Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Cevdetiye ÇPAL, Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  ToprakkaleYolbulan Baştuğ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kadirli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Düziçi 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Şehit  Kaan Çalın  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sumbas ÇPAL) 62 resim, 61 müzik alanında yetenekli ve ilgili 123 öğrenci başvuru yaptı.

Öğrenciler ile iki aylık çevrim içi (online) etkinlik çalışmalarına, haftada iki saat olmak üzere, sanatsal bilgi ve deneyim aktarılması boyutunda başlandı.

Bu etkinliğin amacı istekli olan meslek lisesi öğrencilerinin, sanatsal üretim yapacak hale gelebilmeleri, meydana getirdikleri eserlerin ve ürünlerin çevrim içi (online) platformlarda sergilenmesi ve etkinliğe katılan öğretmen ve öğrencilerin ödüllendirilmesi amaçlanmaktadır.
Milli Eğitim Bakanlığınca, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu imzası ile  “1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor” projesi kapsamında etkinlik dahilindeki okullarda öğrenim gören öğrenciler, kendi illerindeki güzel sanatlar lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından, onların rehberliğinde sanatsal bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik iki ay süreyle haftada iki saat bir çevrim içi (online) çalışma yapmaları hususunda görevlendirildi.

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, etkinliğin hedefinin Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı güzel sanatlar lisesi öğrencileri önderliğinde gerçekleştirilecek sanatsal etkinliklerle proje kapsamında bulunan 11 meslek lise öğrencilerinin, kişisel gelişimi ve sosyal etkileşimini sağlamak olduğunu belirtti.

Albak, “Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel sanatlar Lisesi ile mesleki eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında yer alan 11 meslek lisesi öğrencimizin eşleştirmesi yapıldı. Bu proje ile sanat eğilimli öğrencilerle güzel sanatlar lisesinde okuyan resim ve müzik bölümü gönüllü öğrencileri ile öğretmenlerini kapsıyor” dedi.

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüklünden sorumlu Şube Müdürü Adem Türkmenoğlu ise proje ile ilgi olarak; “Bu faaliyet ile amacımız kendisine güvenen, milli ve manevi değerlerle donanmış, devletiyle, inancı ile, bayrağıyla, ailesi ile kendi ile barışık; devletini ve milletini seven sosyal ve kültürel becerileri artmış, pandemi sürecinin sıkıntılarını bir nebzecik dahi olsa üzerinden atmış, okul ile olan ilişkisini devam ettiren, kendine olan güven duygusunu geliştiren, kaliteli, verimli bir zaman dilimi geçiren, sağlıklı ortamlarda bulunan, yetenek alanlarını keşfeden, bu yeteneklerini yaşamlarının bir parçası olarak mesleki alanlarına yansıtan meslek liseliler hedeflenmektedir.” dedi.
Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Cuma AKSU, Bakanlığımızın belirlediği 1 Mart 2021 ile 30 Nisan 2021tarihleri arasında haftada iki gün birer saat şeklinde çevrim içi (online) olarak planlanan etkinliklere 123 öğrencinin başvurduğunu ifade etti. Gerekli planlamanın Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi Müdür Yardımcısı Hülya BÖLÜCÜ tarafından yapıldığını, yirmişer gruplar halinde planlanan müzik ve resim etkinliğine 4 resim, 4 müzik öğretmeni rehberliğinde 4 resim, 4 müzik öğrencisi gönüllü seçimi yapılarak derslere başlandığını, müzik öğretmenleri tarafından çalışılacak müzik parçalarının seçiminin yapıldığını, resim bölümünde de öğrencilere öğretilecek teknikler belirlendiğini ifade etti.
Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından  “1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor” projesi kapsamında ilk üç dereceye giren öğrencilere bilgisayar ve tablet verilecektir. İlk üç dereceye giren öğrenci seçimi Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan Seçici Kurul tarafından belirlenecektir.

Haber Merkezi

Leave A Reply

Your email address will not be published.