Kültür evi, tarihi ve kültürel değerlerimizi gelecek nesillere taşıyacak

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Kadirli İlçesinin Vayvaylı köyünde bulunan Etnografik Kültür evini ziyaret etti.

Kültür evinin kurucusu Emekli Jandarma Albay İsmail Özcan, Vali Yılmaz’a evle ilgili bilgiler verdi.

Kadirli İlçesine bağlı Vayvaylı Köyünde, Emekli Jandarma Albay İsmail Özcan tarafından kurulan Etnografik Kültür Evi’ni ziyaret etti.

Ziyarette Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Kadirli Kaymakamı Ahmet Arık, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun da yer aldı.

Yüz yıllık baba yadigârı konağın tadilatını yaptırarak 1900’lü yıllardan günümüze kadar kullanılan yaklaşık bin parçadan oluşan mutfak ve ev eşyaları, tarım aletleri, kilim dokuma tezgâhı, gramofon, telefon ve lambalı radyo gibi eşyaların tamiratını da yapıp konakta sergileyerek konağı Kültür Evi haline getirdiğini ifade eden Emekli Albay İsmail Özcan, “Unutulmaya yüz tutmuş tarihi ve kültürel değerlerimizi yeniden yaşatmak ve genç kuşaklara anlatmak amacıyla konağımızı küçük bir müze haline çevirdik. Bu kapsamda geçmiş yıllarda köyümüzde kullanılan çeşitli alet edevatları burada sergiliyoruz.” diye konuştu.

Müzede sergilenen eserleri inceleyerek detaylı bilgi alan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Emekli Jandarma Albay İsmail Özcan’ı tebrik ederek, “İsmail Bey çok önemli bir hizmete imza atarak, tarihi ve kültürel değerlerimizi içinde barındıran bir kültür evi oluşturmuş. Bu Kültür Evi’nin özellikle genç nesillerimiz için çok önemli bir hizmet olduğuna, kültürümüzü geleceğe taşıyacağına inanıyorum. İsmail Beye bu kıymetli hizmeti için teşekkür ediyorum”dedi.

Osmaniye Valiliği

Leave A Reply

Your email address will not be published.