Gaziantep’te özel bir hastanenin COVİD-19 servisinde patlama oldu

SANKO Üniversitesi Hastanesi‘nden yapılan açıklamaya göre, hastanenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yoğun bakım ünitesinde bu sabah saatlerinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan ve oksijen sisteminin etkilenmesi sonucu yangın çıktı.

Hastane personelinin ilk müdahalesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin hızlı çalışması sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

Patlamanın ardından yaşanan gelişmeler şöyle:

17:15 – Adalet Bakanı Abdühamit Gül, yaptığı açıklamada “Süreçle ilgili ihmal veya farklı bir konu varsa olay tüm gerçekliğiyle araştırılacaktır” ifadelerini kullandı.

17:10 – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca“Olayla ilgili hem Başsavcılık hem biz Bakanlık olarak anında müfettiş görevlendirmesi yaptık” açıklamasında bullundu.

Koca, “Özellikle yoğun bakımda bizim yüksek akımlı oksijen vermek üzere kullandığımız bir cihazdan kaynaklanan sorunla yangının çıktığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Müdahale etmeye çalışan 16 personelin de yangından etkilendiğini gördük. Bununla ilgili 7 personelin yoğun bakımda yakın takibi yapılmakta” diyen Koca, “Herhangi bir sorun ve aksaklık, kusur tespit edildiğinde, yapılması gereken her neyse yapılma noktasında kararlı olacağımızdan vatandaşlarımız emin olsun” şeklinde konuştu.

16:45 – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yangına ilişkin müfettiş görevlendirdi.

15:00 – SANKO Üniversitesi Hastanesi bir açıklama yayınladı. Yangından etkilenen hastaların 112 Acil Çağrı Merkezi koordinasyonunda diğer hastanelere sevk edildiği hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

  • “Yangını kontrol altına almak ve hastaları yoğun bakım ünitesinden çıkarmak için cansiperane çalışan doktor, sağlık personeli ve güvenlik görevlilerimizden 51’i yangından etkilenmiştir. Personelimizden 10’u oksijen tedavisi görmektedir.
  • Etkilenen hastalarımıza ve personelimize geçmiş olsun. Üzüntümüz büyüktür. Müessir olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen adli diğer kurumlarımızın idari soruşturmalarına her türlü  desteği sunuyoruz.”

‘Vefat sayımız 9 oldu’

12:03 – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel Twitter hesabında bilgilendirmede bulundu. “Gaziantep’te yoğun bakım ünitesinde meydana gelen elim olay hepimizi üzmüştür” diyen Koca, şunları kaydetti:

  • “Vefat sayımız 9 oldu. Yangından etkilenen diğer hastalar 112 acil ekiplerimiz tarafından civar hastanelere nakledildi. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Olayı yakından takip ediyoruz.”
  • İki cumhuriyet savcısı görevlendirildi

    11:32 – Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı‘ndan yapılan yazılı açıklamada da olayda 8 kişinin yaşamını yitirdiği anımsatıldı.

    Açıklamada, “Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığımızca iki cumhuriyet savcısı adli soruşturmayı yürütmekle görevlendirilmiş olup, olayın çıkış nedeni ve sorumluların tespitine yönelik olarak bilirkişi heyetiyle birlikte olay mahallinde gerekli incelemeler yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

    Haber Merkezi

Leave A Reply

Your email address will not be published.