Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Osmaniye 25°C
Az Bulutlu
Osmaniye
25°C
Az Bulutlu
Paz 25°C
Pts 26°C
Sal 26°C
Çar 25°C

Başkan Kahraman “3600 Ek gösterge vaat olmaktan çıkmıştır”

Başkan Kahraman “3600 Ek gösterge vaat olmaktan çıkmıştır”
REKLAM ALANI
17/02/2022 16:58
151

Memur-Sen  Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman  Sendikası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 6. Dönem Toplu Sözleşme’de imza altına alınan “3600 ek gösterge ve ek göstergelere ilişkin düzenleme yapılması” konusunda ilk komisyon toplantı hakkında değerlendirmede bulundu.
İl Başkanı Mahmut Kahraman, 3600 ek gösterge çalışmalarındaki temel amacın; kamu görevlilerinin ekonomik olarak iyileşmesini sağlamak, sosyal refahına katkıda bulunmak, mesleki motivasyonunu artırmak ve beklentilerini karşılamak olduğunun altını çizdi.
Toplu sözleşme kararı gereği 2022 yılı içerisinde tamamlanması gereken 3600 ek gösterge konusunun yılın ilk yarısında tamamlanması için mutabık kalındığını ifade eden  Memur-Sen  Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman   “ Ek gösterge sistematiği; kamuda çalışanların hiyerarşik düzen ve mesleki sorumluluklarını dikkate alarak yapılan bir düzenlemedir. Zamanla çeşitli bozuklukların oluştuğu bu düzenlemenin yeniden toparlanması ve beklentileri karşılaması adına biz de katkı sunacağız. 3600 ek gösterge konusunu toplu sözleşme ile vaat olmaktan çıkarıp bir yol haritasına dönüştürdük. Bu konunun ele alınması gerek kamu görevlileri açısından gerekse kamu personel sistemi açısından son derece önemlidir. Bir takvim dahilinde yapılacak çalışma ile 3600 ek gösterge konusunu hayata geçireceğiz. 6. Dönem Toplu sözleşme ile 3600 ek göstergenin sadece belirli meslek grupları üzerinden değil daha geniş bir çerçeveden ele alınmasına karar vermiştik. Ara düzenlemelerle ortaya çıkan sorunların çözümü için adaletin yeniden tesis edilmesine ve ek göstergelere ilişkin düzenlemenin topyekûn ele alınmasına ihtiyaç vardır. Bu masada adaletin yeniden tesis edilmesi için olağanüstü bir gayret göstereceğiz. Bu konunun akabinde yine toplu sözleşme ile karara bağladığımız sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi konusunun da bakanlık ile eşzamanlı olarak görüşülmesi adına çalışmalarımızı ilerleyen günlerde başlatacağız” diye konuştu.
Toplantının ardından basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulunan Memur-Sen  İl Başkanı Kahraman, ikinci toplantının 16 Mart’ta gerçekleştirileceğini, Bakanlık tarafından kamu görevlilerine yönelik istatistik ve mevcudu özetleyen bir çalışmanın kendilerine sunulduğunu belirterek, bir sonraki toplantıya kadar taraflar olarak bu sağlıklı veriler üzerinden teknik ekiplerin çalışma yapacağını ifade etti.
3600 ek göstergeden yararlanacak memurların tam listesi yayımlandı
Ek göstergeler, bütüncül bir anlayışla hiyerarşi ve unvan gözetilerek belirleniyor. Ek göstergesi yükselecek unvanların tam listesi açıklandı. İşte 3600 ek gösterge ile unvanları yükselecek memurların listesi… Milyonlarca memuru ilgilendiren ek gösterge çalışmasının Mayıs 2022’de TBMM’ye gelmesi bekleniyor. Gözler 3600 ek gösterge düzenlemesine çevrilmişken yeni yol haritası belirlenen çalışma ile ilgili ilk ipuçları da gelmeye başladı.
Sabah’ın haberine göre, taslak metinleri yayınlanan ve ek gösterge düzenlemesi kapsamına alınması için üzerinde çalışılan unvanların tam listesi yayınlandı.

EK GÖSTERGEDE TASLAKLAR TAMAM
Ek göstergeler kadro unvanı, sorumluluk düzeyi, görevin önemi ve hiyerarşik yapı ile kademeli geçiş dikkate alınarak yeniden belirleniyor. Ek göstergelerde ortaya çıkan dengesizlikler de bu şekilde ortadan kaldırılıyor. Ek göstergesi olmayan ‘yardımcı hizmetler sınıfı’ gibi alanlara da ek ek gösterge verilmesi de çalışmaların içerisinde yer alıyor.
YENİDEN TESPİT EDİLECEK
En yüksek devlet memuru olan İdari İşler Başkanı’nın ek göstergesi de yine çalışmalar kapsamında yeniden tespit edilecek. Kamuda yer alan diğer unvanlar piramit şeklinde tespit edilecek. Ek göstergeler aşağıya doğru belirlenecek. Bu rakamın 8000 den 9000 ‘e kadar düzenlenmesi bekleniyor. Genel müdürlerden bakan yardımcılarına, genel müdür yardımcılarından daire başkanlarına kadar herkesi ek göstergesi düzenleme kapsamında gözden geçiriliyor. İl müdürleriyle bölge müdürlerinin ek göstergeleri hiyerarşik yapı içinde yeniden düzenlenirken daire başkanları, şube müdürleri, şef ve diğer kadrolara yönelik de düzenlemeler yapılıyor.
ÜST KADEME DE DEĞİŞECEK
Üst kademe yöneticilerin ek göstergeleri de çalışmalar kapsamında yeniden gözden geçirilecek. Kurum Başkanları arasındaki dengenin sağlanması planlanıyor. Örneğin, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı’nın ek göstergesi 6400 iken Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu Başkanın ek göstergesi 7000.
Çalışma kapsamında bu gibi dengesizlikler yeniden gözden geçirilerek giderilirken kurum başkanlarının ve genel müdürlerin ek göstergeleri yeniden belirlenecek. Başkanlık şeklinde örgütlenen kurumların da başkan yardımcıları arasında yer alan dengesizlikler giderilip ek göstergeler yeniden düzenlenecek.
Ek göstergesi yükseltilecekler arasında bakanlıklardaki daire başkanları da yer alıyor. Böylece yarışma ve yeterlik sınavıyla mesleğe girilen kariyer mesleklerinde görev yapanların daire başkanlıklarına atanmasının teşvik edilmesi ve özendirilmesi bekleniyor.
LİSTEDE KİMLER VAR?
Ek göstergeleri yeniden düzenlenecekler arasında yarışma ve yeterlik sınavıyla mesleğe girilen 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 1 sayılı ek gösterge cetvelinde yer alan kariyer uzmanlıkları da yer alıyor.
Minimum 3 yıl süre yükseköğrenim veren yüksekokul ve fakülteleri bitirerek özel yarışma sınavı ile mesleğe giren, meslek içi eğitimin ardından yeterlik sınavı sonucunda veya yüksek öğrenimini tamamlayıp, özel kanunların öngördüğü şartları taşıyanlardan en az sekiz yıl mesleki görev yaptıktan sonra yine bu kanunların öngördüğü usule göre seçilerek atanan aşağıdaki uzmanlıkların ek göstergeleri yükseltilecek.
DENETMENLERE YENİ EK GÖSTERGE
Ek göstergeleri 2200 olan Gümrük ve Ticaret Denetmenleri, Ürün Denetmenleri, Gelir uzmanları, Defterdarlık Uzmanları ve uzmanları Mali Hizmetler uzmanlarının ek göstergeleri yeniden masaya yatırılarak yükseltilecek
AVUKATLAR DA KAPSAMDA
Ek göstergeleri yükseltilecekler arasında avukatlık hizmetleri sınıfında yer alan avukatlar da yer alıyor.
HANGİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK?
Taslakta yer alan bazı yenilikler arasında şunlar bulunuyor;
Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan ve ek göstergesi olmayan kamu personeli için eğitim durumu da göz önünde bulundurularak ek gösterge rakamı belirlenecek.
Sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik konumu da dikkate alınarak “Şube Müdürü” unvanlı kadronun ek gösterge rakamının 3600’e yükseltilmesi amaçlanıyor.
Genel Müdür Yardımcısı olarak kamuda görev yapan personelin ek göstergesinin 5300 ya da 6400’e kadar çıkarılması planlanırken kesin rakamlar yapılacak olan çalışmalar sonucunda belirlenecek.
Bakanlık daire başkanlarının ek göstergesinin ise 4800 olması bekleniyor.
Ek göstergeleri yükseltilecekler arasında üniversite genel sekreterleri, genel sekreter yardımcıları ve üniversite daire başkanları da yer alıyor.
BELEDİYE ÇALIŞANLARI KAPSAMDA
Mahalli İdareler ile Bağlı ve ilgili Kuruluşlarda ek göstergeleri yükselecek arasında Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı, Büyükşehir Belediye Teftiş Kurulu Müdürü, Teftiş Kurulu Başkanı, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları yer alıyor.
Ek göstergesi artacaklar arasında özel yarışma sınavıyla mesleğe girdikten sonra belli bir süre meslek içi eğitim aldıktan sonra özel bir yeterlik sınavı sonucunda atanan kariyer kadrolarda görev yapanlar da yer alıyor. Böylece, denetçi, müfettiş ve kaymakamların da ek göstergeleri artmış olacak.
Ankara, İstanbul ve İzmir illerindeki Bakanlık İl Müdürleri ile İl İdare Kurulu üyesi Bakanlık İl Müdürleri, Bakanlık Bölge Müdürleri ve Bölge Müdür Yardımcılarının da ek göstergeleri düzenlenecek.

ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.