Dolar 32,1986
Euro 34,9779
Altın 2.451,54
BİST 10.899,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Osmaniye 23°C
Yağmurlu
Osmaniye
23°C
Yağmurlu
Cum 25°C
Cts 25°C
Paz 27°C
Pts 28°C

Memur-Sen ‘Genç İstihdamı’ raporunu yayınladı

Memur-Sen ‘Genç İstihdamı’ raporunu yayınladı
REKLAM ALANI
18/01/2022 20:28
268

Memur-Sen  tarafından Türkiye’de 11 milyonu bulan genç nüfusun istihdamı ve işsizlik sorununa ilişkin ‘Genç İstihdamı’ raporunu yayınladı.
Yayınlanan raporda işsizlik problemi çeşitli yönleriyle incelenirken, sorunun çözümüne ilişkin tespitler ve çözüm önerileri  Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı  Mahmut Kahraman tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.
ülkemizde her dört gençten birinin işsiz olmasının genç istihdamı konusunu Memur-Sen için önemli çalışma alanlarından biri haline getirdiğine vurgu yapan Başkan Kahraman, “11 milyon genç nüfusa sahip ülkemizde oluşan genç işsizlik probleminin ekonomik sıkıntıların yanında birçok sosyal sorunu da ortaya çıkarmaktadır. Pandeminin sebep olduğu ekonomik yavaşlama sebebiyle gençler bu süreçte işgücü piyasasının dışına itilme riskiyle her zamankinden daha fazla karşı karşıya kalmışlardır. Dünya’da Krizin bir sonucu ola­rak genç işçiler, yetişkinlerin yaşadığından neredeyse 2.5 kat daha fazla bir istihdam düşüşü yaşamışlardır” ifadelerini kullandı.
Kahraman, ‘Genç İstihdamı’ raporunun var olan problemlere farklı bir bakış açısı kazandırmak gayesiyle ortaya konulduğuna dikkat çekerek, “Bu çalışmada istihdam yaratan ekonomik yapı ve işgücü üreten eğitim alanı arasındaki uyumsuzluklara ve ortaya çıkardığı tehditlere de dikkat çekilmeye çalışılırken bu iki alanı düzenlemekle sorumlu politika yapıcıların temel dokümanları üzerinden eleştiri ve öneriler oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada akademik bakış açısı ve kamu yaklaşımı sentezlenerek gençlerin beklentileri, endişe ve umutları dikkate alınarak işgücü piyasasının uzun yıllardır süregelen yapısal problemlerine yönelik özgün ve etkili politika alanları belirlenmeye, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bunların yanı sıra gençlerin işgücü piyasasından beklentilerinin de bir anket çalışmasıyla değerlendirildiği, raporda gençlerin bakış açıları ve istekleri kamuoyuyla paylaşılmıştır” dedi.
Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı  Mahmut Kahraman  Raporda genç nüfusun istihdamı üzerine tespitler, politika ve çözüm önerileri özetle açıkladı.
Kahraman “ Genç istihdamı olgusunun ve işsizlik problemi sorununun çözümüme ilişkin tespitler kısaca şu şekildedir:  Türkiye’de her dört gençten biri günümüzde işsiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de en yüksek genç işsizliği oranı yükseköğretim mezunları arasındadır.
Gençlerin kayıtlı istihdam sayılarının artmaması, gençlerin işgücü piyasasındaki en kırılgan gruplardan biri olduğunu gösteren önemli bir göstergedir.  Gençlerin girişimcilik konusunda istekli olduğunu ancak ülkemiz girişimcilik ekosisteminin gençlerin bu isteklerini karşılamada yetersiz kaldığı görülmektedir.
Yükseköğretim mezunlarının her geçen gün arttığı ülkemizde gençlerin birçoğunun nitelik gerektirmeyen işlerde istihdam edilmesinin, ülkemiz işgücü piyasasında ciddi bir beceri uyumsuzluğu probleminin bulunduğunu göstermektedir.  Sigorta prim teşviklerin temel amacı istihdam paketleri adı altında açıklandığı gibi istihdamın artırılması ise, yatırım teşviklerinin istihdama etkisinin daha doğrudan olduğunu görmek gerekir. İşverenler prim teşviki almak için fazla istihdamla çalışma maliyet ve sorumluluğuna girmediği gibi; prim teşvikinden faydalanamadığı için ihtiyacı olan işgücünden de vazgeçmemektedir”  sözlerine yer verdi.

“Gençlerin İşgücü Piyasası Beklentileri Araştırması” kapsamında ortaya çıkan sonuçlar özetleyen  Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı  Mahmut Kahraman   “ Gençlerin %84,5’nin uygun iş olması durumunda eğitimine devam ederken çalışmak istediği belirtmiştir.  Anket katılımcılarının %62,3’ü yurtdışında yaşamak istediğini belirtmiştir.  Katılımcıların büyük çoğunluğu yurtdışında yaşamak istemesinin temel nedenini çalışma koşullarının; ücret, çalışma ortamı ve sosyal haklar bakımından daha iyi olması olarak belirtmiştir.
Gençlerin %93,1’i eğitim ve iş imkânlarına ulaşmada eşit şartlarda yarışmadığını düşünmektedir.  Gençlerin büyük çoğunluğu 20 yıl ve üzeri iş hayatında kalmayı planladığını belirtmiştir. Bu durum Z kuşağının kısa süreli çalışma hayatında kalma isteği içerisinde olduğu değerlendirmesiyle uyuşmamaktadır. Gençlerin %69,6’sı üniversite okumanın işe girebilmek konusunda hayati bir önem taşıdığını düşünmemektedir” dedi.
Başkan Kahraman raporun sonunda ise tespit edilen sorun alanlarına yönelik politika önerileri ise şu sözlere açıkladı “ İşgücü piyasasını nitelikli istihdam üreten, kurumsal, uluslararası piyasada rekabet edebilecek bir yapıya kavuşturma çabalarına ağırlık verilmelidir.  Politika üretim süreçlerinde çoklu yapı gözden geçirilerek Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının etkinliği ve Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarının işlevselliği artırılmalıdır.
Büyüme ve ekonomi odaklı politikalar hazırlanırken istihdam ve işgücü piyasası göz önünde bulundurulmalıdır. Üst politika belgeleri işgücünün arz tarafına ekonomik olarak yol haritası çizmeli kısa-orta ve uzun vadeli istihdam politikaları somut tahminler ve beklentilerle şekillenen bu yol haritasına göre hazırlanmalıdır.  Politika belgelerinin karar alıcılar ve uygulayıcılar üzerindeki yaptırımı güçlendirilmeli, belgelerin hazırlık aşamasında tespit edilen yapısal problemlerin çözümü için çözüm odaklı tedbirlerin hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.
Politika belgeleri hazırlanırken belgenin hedef grubunun beklentileri ve bakış açısı göz önünde bulundurulmalıdır.  Yükseköğretim politikasının maliyetleri gözden geçirilerek, işgücü piyasasının durumuyla birlikte planlanması gerekmektedir.  İşveren kesimine yönelik; asgari ücretin genel ücret olmadığı, nitelikli eleman çalıştırırken ücret politikalarını gözden geçirmeleri hususunda farkındalık artırıcı faaliyetlerin planlanması gerekmektedir”  Memur-sen İl Başkanlığı

ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.